Danışmanlarımız

 

TÜLİN ÇALHAN

Arche İnsan Kaynaklarının Kurucu’larındandır; 1994 yılında İnsan Kaynakları alanında Danişman olarak başladığı işhayatına, farklı sektörlerde, İnsan Kaynakları’nın tüm uzmanlık alanlarında Yönetici olarak devam etmiştir. 2008 yılınakadar, Bankacılık/Finans Sektöründe Bank Kapital/Sümerbank Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Yöneticisi ArıkanlıHolding/ Yurtiçi Kargo Servisi A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürlüğü/Direktörlüğü görevlerinde bulunmuştur. 2009’da İşBankası Değişim Yönetimi Projesi’nde Değerlendirme Merkezi Uygulamalarında yer almış, yeniden Danışmanlığadönerek Arche İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığını kurmuştur. Görev yaptığı şirketlerde ve Arche İKprojelerinde; Stratejik İnsan Kaynakları yapılandırılması; işe alım, kariyer yönetimi, yetkinlik analizleri ve performansyönetimi kurguları, norm kadro planlaması, ücret ve ödül sistemlerinin kurulmasına kadar tüm İK süreçlerinin yenidenyapılandırılması, sistemsel altyapısının adaptasyonu, değerlendirme merkezi sistemlerinin kurgulandırılması ve ölçmeprojelerinde liderlik etmiştir. İstatistik ve işletme yönetimi egitimini ile iş deneyimleri ile birleştirdiği projeleri, yetkinlikölçümlemeleri ve testler konusunda çalışmaları mevcuttur.

 

 

CEM ARPACI

Arche İnsan Kaynakları deneyimli danışman ve yöneticilerinden olan Cem Arpacı; 1999-2002 yılları arasında Arthur Andersen danışmanlık şirketinde İnsan Kaynakları Danışmanı olarak iş hayatına başlamış olup, değişik sektörlerde İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının yapılandırılması projelerinde, görev almıştır. Bir dönem İngiltere’de görev yapmış ve müşteri ilişkileri yönetimi ve iletişim konularında da eğitimler hazırlamıştır. 2006-2011 İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştığı AVEA ve Aras Kargo ‘da tüm İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının sorumluluğunun yanı sıra Terfi Sistemlerinin Geliştirilmesi, şirket gelişim akademilerinin yönetilmesi, Avea’da “Kırmızı Kuşak” adı altında Yetenek Kazanımı programında ve Yetenek ve Kariyer Yönetimi projelerinde Liderlik etmiştir. İşletme lisans ve Bilgi Yönetimi ve İnovasyon alanında yüksek lisans eğitimi almış olan Arpacı, aynı zamanda Serbest Muhasebeci Mali Müşavirdir, 2012 tarihinden buyana Arche Danışmanlık bünyesinde Yönetici/Danışman/Proje Direktörlüğü yapmakla birlikte, üniversitelerde İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri konusunda eğitimci olarak da görev almaktadır

 

 

FİGEN YALÇINKAYA

Arche İnsan Kaynakları ailesinin deneyimli danışmanlarından Figen Yalçınkaya; 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. İş hayatına 1988 yılında Pamukbank T.A.Ş’ de MT olarak Genel Müdürlük Dış İşlemler İzleme ve Mevzuat bölümünde başlamıştır. Burada Uluslararası Ticari Kurallarla ilgili bir eğitim kitabı hazırlamış, bu konuda banka personeline de çeşitli eğitimler vermiştir. Daha sonra 1991 yılında ülkemizde ilk kurulan uluslararası Faktöring şirketlerinden olan Devir Faktöring Şirketinin kuruluşunda Pazarlama Bölümünde çalışmaya başlamıştır. 1993 yılında Romanya’ya giderek Banka Turko Romana’nın kuruluş çalışmalarına katılmıştır. Bankanın Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Haziran 2000’de bir oğlu dünyaya gelmiş iş hayatına ara vererek Türkiye’ye dönmüştür. İş hayatına geri dönüşü 2007-2009 yıllarında İş Bankası Müşteri Odaklı Dönüşüm Projesinde; Değerlendirme Merkezi Uygulamalarında Danışman olarak görev almasıyla olmuştur. Daha sonra free lens danışman olarak çeşitli firmalarda ve çok değişik sektörlerde pek çok işe alım, değerlendirme merkezi uygulamaları, kritik performans göstergelerinin belirlenmesi ve ölçümleme projelerinde kıdemli danışman/proje lideri olarak görev almaya devam etmiştir. 2014 yılından bu yana Arche İnsan Kaynaklarının proje liderlerinden ve kıdemli danışmanlarındandır. İnsan Kaynakları Projelerinin yanı sıra kişisel gelişim, liderlik ve koçluk eğitimleri de vermektedir. Astroloji ile de yakından ilgilenmekte olup bu konuda çeşitli çalışmaları mevcut olup, danışmanlık da yapmaktadır.

 

 

DERYA YILDIZ

Arche İnsan Kaynakları deneyimli danışmanlarından Derya Yıldız, İ.Ü Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri eğitimi alırken kariyer hayatına başlamıştır. 1998-2000 yıllarında THY, 2000-2002 yıllarında AveA İnsan kaynaklarında görev almıştır. İş hayatına 2003-2005 yılları arasında Şenpiliç İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak devam etmiş ve 2005- 2009 yılları arasında ise Yurtiçi Kargo Servisi A.Ş Bölge Müdürlüğünde tüm İnsan Kaynakları süreçlerinden sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev almıştır. Görev yaptığı şirketlerde İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının tüm süreçlerinde yer alan Derya YILDIZ, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında birçok eğitim ve sertifikaya sahiptir. Eğitim alanında kendisine ait eğitim kuruluşuda olan Yıldız, yöneticilik görevinin yanısıra, çeşitli İnsan Kaynakları projelerinde görev almaya devam etmektedir. Özellikle Seçme-Yerleştirme süreçleri ve yapılandırma, performans Sisteminin kurum içindeki adaptasyonu, değerlendirme merkezi uygulamaları, eğitim İhtiyaç analizlerinin yapılanması konuları uzmanlık alanları olup, 2013 yılından bu yana Arche İnsan Kaynakları ailesininde de Danışman ve Proje Lideri olarak iş hayatına devam etmektedir.

 

 

DİNEMİS TEBER GÜNGÖR

Arche İnsan Kaynakları Danışmanlarından Dinemis Güngör, 2000 yılında Global Bilgi ve Yurtiçi Kargo şirketlerinde Müşteri Hizmetleri Departmanları ve CRM Projeleri ile iş hayatına başlamış ve 2003 yılından itibaren İnsan Kaynakları alanında kariyerine yön vermiştir. Yurtiçi Kargo Bölge İnsan Kaynakları, Pozitif Grup İK Yöneticisi, D-Smart şirketlerinde İnsan Kaynakları’nın tüm fonksiyonlarından sorumlu olarak yönetsel rollerde yer almış, farklı uluslararası danışmanlık şirketlerinde Seçme ve Yerleştirme Süreçleri üzerine Türkiye genelinde yoğun olarak proje bazlı çalışmıştır. 2013 yılından buyana da Seçme-Yerleştirme Projeleri, Değerlendirme Merkezi uygulamaları gibi projelerde Danışman olarak yer alan Güngör, Arche İnsan Kaynakları ailesinin deneyimli seçme yerleştirme ve değerlendirme merkezi proje danışmanlarındandır. İşletme Bölümü lisans eğitimi almış olup aynı zamanda İnsan Kaynakları yönetimi programlarınıda tamamlamıştır. Dinemis Teber Güngör. Müşteri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Yönetimi alanlarında birçok sertifika ve eğitime sahip olup bu alanda eğitimler de hazırlayıp sunmaktadır.

 
 

NİL KONYALILAR

Arche İnsan Kaynaklarının deneyimli eğitimci ve danışmanlarından olan Nil Konyalılar, iş hayatına 1994 yılında Yapı Kredi Bankasında başlamış olup, daha sonra Osmanlı Bankası, Demirbank, HSBC ve Oyakbank’ta Şube Müdürü olarak görev almış olup, şirket içinde pek çok eğitim ve ISO Kalite Standartları projelerinde yer almıştır. 2007 yılında finans sektöründen ayrılarak, profesyonel eğitimcilik hayatına başlamıştır ve halen pek çok reel ve hizmet sektöründeki firmaya; Ekip Yönetimi, İletişim, Duygusal Zeka, Satış-Pazarlama, Finansal Matematik, Zaman Yönetimi gibi konularda eğitimler hazırlayarak, sunmaktadır. İ.Ü.Endüstri mühendisliği lisans eğitimi olan Konyalilar, Finans dalında MBA eğitimini ve ikinci lisans alanı olarakda Sosyoloji Bölümü eğitimini tamamlamıştır. Nil Konyalılar, Arche Danışmanlık’ta eğitim koordinatörlüğü ve değerlendirme merkezi uygulamalarında Danışman olarak görev almakta olup aynı zamanda ‘NLP master’dır.

 

 

SANEM ÇELİKEL YANYALI

Arche İnsan Kaynakları’nın proje bazlı danışmanlarından Sanem Yanyalı; Roche Türkiye’de 2000 yılında SatışDanışmanı olarak başladığı kariyerine, Kıdemli Eğitim Uzmanı, Eğitim ve Yetenek Yönetimi Müdürü olarak 2014 yılınakadar çeşitli görev ve projelerde yer almıştır. Kasım 2014 tarihinden sonra ise çeşitli İK Projeleri ve DeğerlendirmeMerkezi Uygulamalarında danışman ve eğitimci olarak iş hayatına devam etmektedir. Özellikle İlaç Sektöründekideğerli bilgi ve iş deneyimi sayesinde sektörel yetenek yönetimi projeleri ve proje çıktılarına yönelik gelişim planlamakonusunda önemli çalışmaları mevcuttur. İtalyan Lisesi ve İ.Ü Biyoloji Bölümü mezunu olan Yanyalı,Koçluk veMentorluk eğitimleri yanı sıra Durumsal Liderlik konularında kendisinin hazırladığı programlar bulunmaktadır. Archeİnsan Kaynakları’nin ozellikle Değerlendirme Merkezi ve Seçme Yerleştirme Süreci Projelerinde danışman olarakdestek vermekle birlikte, Liderlik eğitim programlarının hazırlanması ve sunumunda görev almaktadır.

 

 

MELDA BİLSEL

Arche İnsan Kaynakları Proje Bazlı Danışmanlarından Melda Bilsel, 2004 yılında Yurtiçi Kargo İnsan Kaynakları departmanında iş hayatına başlamış, 2011 yılına kadar İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görevine devam etmiştir. DeFacto şirketinde Kariyer Yönetimi, Assessment Center uygulamaları, Performans Yönetim Sistemi ve İşe Alım fonksiyonlarında görev almıştır. Kariyerine, Orion Group şirketinde İK Yöneticisi olarak devam etmiş, İnsan Kaynaklarının tüm fonksiyonlarından sorumlu olarak yönetsel rollerde yer almıştır. İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans eğitimi alan Melda Bilsel, Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri, Assessment Center konularında birçok eğitim ve sertifikaya sahiptir. Arche İnsan Kaynakları ailesinin seçme yerleştirme ve değerlendirme merkezi proje bazlı danışmanlarındandır.

 
 

FERDA ÖZCAN

Arche İnsan Kaynakları Proje Bazlı Danışmanlarından Ferda Özcan, Uludağ Üniversitesi İşletme eğitimi alırken kariyer hayatına başlamıştır. 2000-2003 yıllarında Özdilek AVM-Tekstil, 2003-2005 yıllarında Politeks Tekstil’de İnsan kaynakları ve bordro uzmanı olarak görev yapmıştır. İş hayatına 2006-2016 yılları arasında ise Yurtiçi Kargo Servisi A.Ş Bölge Müdürlüğünde devam etmiş, tüm İnsan Kaynakları süreçlerinden sorumlu İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev almıştır. Görev yaptığı şirketlerde İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının tüm süreçlerinde yer alan Ferda Özcan, İnsan Kaynakları süreçlerinin yanında Özlük ve Bordrolama süreçlerinde de uzmanlık sahibidir. Bordro Outsourcing danışmanlığının yanı sıra, Ferda Özcan çeşitli İnsan Kaynakları projelerinde görev almaya devam etmektedir.

 
 
     
 
Kurumların kendi temelinde yatan özünü keşfedebilmeleri,gelişimleri için; Arche Danışmanlık olarak, özgün çözümlerle, optimum maliyet ve süre ile fikirlerini hayata geçirmeyi sağlıyoruz..
 
 
© Copyright 2014 Arche İnsan Kaynakları Yönetim ve Eğitim Danışmanlığı Ltd. Şti., All Rights Reserved.
Designed by nosample solutions
Bizi Takip Edin: